sobota, 16 sierpnia 2014

Podest, a może wieża obserwacyjna w Kolbuszowej?

Co by było gdyby w Kolbuszowej stanęła wieża obserwacyjna lub choćby tylko podest o wysokości 7 m? Symulacje wykonano tym razem dla najczęściej odwiedzanego punktu obserwacyjnego "Kolbuszowa - Górka Weryńska" (kliknij w łącze aby zobaczyć punkt na mapie). Już z poziomu obserwatora znajdującego się na gruncie, w sprzyjających warunkach możemy obejrzeć z tego miejsca Tatry (rys. 1). Miejsce to jest bardzo wartościowe z turystycznego punktu widzenia, gdyż dodatkowo możemy z niego podziwiać panoramę miasta znajdującego się w dolinie Nilu, wraz z charakterystyczną bryłą kolegiaty. Podniesienie obserwatora o 7 metrów w górę pozwala dostrzec wierzchołki szczytów otaczających Morskie Oko (Rysy, Niżne Rysy i Mięguszowieckie Szczyty) oraz Krywań (rys. 2). Z takiego podestu możliwe były by już obserwacje Gór Świętokrzyskich z terenu Kolbuszowej! Na dookólną obserwację może w praktyce pozwolić niestety dopiero wieża o wysokości około 25 metrów - tylko z takiej wysokości będzie można znaleźć się ponad wierzchołkami drzew porastających północną część wzniesienia. Ciekawostką niech będzie symulacja widoku z tego miejsca z wysokości 25 m i możliwa obserwacja Orlej Perci (rys. 3).

Rys. 1. Widok w kierunku Tatr z Górki Weryńskiej z poziomu obserwatora znajdującego się bezpośrednio na gruncie - symulacja

Rys. 2. Widok w kierunku Tatr z Górki Weryńskiej z wysokości 7 m nad gruntem oraz horyzont optyczny dla tak usytuowanego obserwatora - symulacja

Rys. 3. Widok w kierunku Tatr z Górki Weryńskiej z wysokości 25 m nad gruntem - symulacja

2 komentarze:

  1. Ciekawa publikacja, ja na warsztacie od kilkunastu dni mam w przygotowaniu bardzo podobny temat dotyczący Sudetów, muszę jeszcze dokończyć symulacje. Dzięki takiej inicjatywie samorządowcy i organizacje turystyczne będą wiedziały gdzie próbować cokolwiek robić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Taki też mam cel, można powiedzieć mrzonkę. Być może kiedyś przy okazji uda się stworzyć punkt spotkań obserwatorów i nie tylko - ważne więc aby go rozsądnie osadzić w terenie.

    OdpowiedzUsuń