sobota, 30 listopada 2013

Po sąsiedzku: Tatry z Mielca (156 km)

Wczoraj rano na portalu hej.mielec.pl ukazały się niezwykle ciekawe zdjęcia Tatr wykonane z jednego z wieżowców w Mielcu (28.11.2013, godz. 7:00). Zdjęcia wzbudziły gorące emocje, jak również rozgrzały do czerwoności niniejszego bloga w związku z niespotykaną liczbą odwiedzin. Wielu komentujących na hej.mielec.pl nie wierzy w to co widzi na obrazkach. Ponad rok temu było podobnie w Kolbuszowej, a dwa lata temu w Rzeszowie. W tej chwili zdjęcia Tatr z Rzeszowa, czy Kolbuszowej nie są już niczym niezwykłym. Pewnie podobnie będzie i w Mielcu, tylko potrzeba jeszcze kilku udanych obserwacji, czego z całego serca życzymy! Gratulujemy również odwagi Redakcji hej.mielec.pl za publikację pionierskich zdjęć!

Pod tym adresem można zobaczyć zdjęcia z Mielca i artykuł:

W celu uwiarygodnienia przedstawionych na hej.mielec.pl zdjęć publikujemy poniżej symulację widoku z 7 piętra rzeczonego wieżowca w stronę Tatr Wysokich. Symulację wykonano w oprogramowaniu Kashmir 3D korzystając z numerycznych modeli terenu SRTM-1 (Tatry) i SRTM-3 (pozostałe tereny):


O tym, że nic nie zasłania widoku niech świadczy przebieg linii obserwacji nałożony na profil terenu (uproszczona symulacja wykonana w Google Earth):


4 komentarze:

 1. Na taki widoczek czekałem długo. A niedowiarków czasami ciężko przekonać hehe

  OdpowiedzUsuń
 2. Dostałem od Autora zdjęcia w oryginale, załapał się na nich nawet Kozi Wierch i ośnieżona Świnica! Potrzebuję 2-3 dni aby je poskładać w panoramkę, opisać i opublikować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, nie mogę się doczekać!
  A swoją drogą to od tego Twojego wpisu na forum upewniłem się, że Tatry są osiągalne z Mielca : "Witam! Gościłem w poniedziałek w centrum Mielca na 9 piętrze wieżowca. Widok był niesamowity. Zapytałem właściciela czy widać od niego Góry Świętokrzyskie. Odpowiedział "tak, ale kilka razy w roku widać również Tatry. Jak na dłoni. Wydaje się, że można sobie nimi pokłuć palce jak się wyciągnie rękę w stronę horyzontu". Zatkało mnie. Wyprowadzam się do Mielca ;-) Zobaczyć tam można Góry Świętokrzyskie, Tatry, Góry Pieprzowe i pogórza Karpackie"

  http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=43&start=75

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ten czas leci, to już będzie prawie 6 lat...

   Usuń